Nasza okolica - Góry Izerskie

Nasza okolica - Góry Izerskie

Góry Izerskie stanowią zachodnią część Sudetów – ich szczyty ledwo przewyższają 1100 metrów n.p.m. Masyw Gór Izerskich  położony jest na granicy pomiędzy Czechami i Polską, od Karkonoszy rozdziela go Szklarska Przełęcz, w sąsiedztwie położonej najwyżej stacji kolejowej w naszym kraju – Jakuszycach – (fragment miejscowości Szklarska Poręba). Po polskiej stronie przebiegają 2 równoległe masywy – Grzbiet Wysoki z najwyższym szczytem – Wysoką Kopą (1126 m n.p.m.) i Grzbiet Kamienicki – Kamienica (973 m n.p.m.) – najwyższy wierch. Te dwa grzbiety przedzielone są nizinami górskich rzek: Kwisy i Małej Kamiennej. Tymi nizinami prowadzi również Droga Sudecka – komunikująca górskie miasta turystyczne Szklarską Porębę i Świeradów Zdrój, z słynnym pośród urlopowiczów Zakrętem Śmierci – punktem widokowym w sąsiedztwie Szklarskiej Poręby. Wśród wierzchołków wypada również wyszczególnić choćby Izerski Stóg (1107 metrów n.p.m.), da się na niego wjechać nowoczesną koleją gondolową ze Świeradowa Zdroju, umiejscowiono tu także schronisko. W sąsiedztwie Izerskiego Stogu jest graniczny Smrek (1124 metrów n.p.m.). Dalej, na południowy wschód na Hali Izerskiej, w okolicach Sielnej Kopy (888 m) zlokalizowane jest kolejne schronisko – Chatka Górzystów, natomiast niedaleko Granicznika (870 metrów n.p.m.) umieszczono Stację Turystyczną Orle.Góry Izerskie właśnie dzięki temu, że nie są zbyt wysokie są wygodniejsze do wędrówek i nieomalże każdy da radę po nich wędrować, nawet bez większego przygotowania. Urządzono tu również niemało rowerowych szlaków – o przeróżnym stopniu trudności i długości. Blisko Jakuszyc – części wypoczynkowej miejscowości Szklarska Poręba – na Jakuszyckiej Polanie wytyczono wiele tras narciarstwa biegowego – urządzany jest w tej okolicy także renomowany Bieg Piastów. Nowinką są kilkudniowe zawody psich zaprzęgów.